Kolik kohoutů může být v jednom chovu?
Obecně se můžeme rozhodnout pro poměr mezi kohouty a slepicemi 1:10 nebo 1:12, tedy chovat jednoho kohouta na 10/12 slepic (u těžkých plemen můžeme klesnout na 1 samce na 5 samic) . Tímto způsobem budete s největší pravděpodobností mít v podstatě klidný kurník bez zvláštních důvodů k bojovnosti. Samci se budou moci snadno pářit se samicemi, aniž by se museli obávat konkurence a samice nebudou muset podstupovat nepřetržité spojování, což snižuje rizika pro jejich zdraví (zranění, poškození peří, obnažení krku a zad). Vystrašené slepice jsou náchylnější k nemocem a snižují produkci vajec.
Nárůst počtu kohoutů by měl doprovázet nárůst počtu slepic a stejně jako ubývá samců, měl by ubývat i počet samic.
Nižší poměr naopak riskuje narušení klidu kurníku. Pokud je slepic v poměru ke kohoutům málo, mohou samci zaútočit na samice, které najdou bezbranné, daleko od dominantního samce s tím, že dříve nebo později budou muset jít krmit do jesliček. To by mohlo vést k tomu, že napadené slepice jedí méně, aby se zotavily z poškození svého peří. K nápravě této situace by mohlo být přidáno druhé krmítko od prvního, aby slepice mohly oslovit oba, což znemožní kohoutovi je ovládat současně.
Situace se může zvrhnout na jaře, kdy je sexuální instinkt nejlepší, a kdy zimní zima nutí všechny ptáky zůstat pohromadě na malém prostoru.
Nedostatek prostoru je faktorem, který vede k pocitu přítomnosti příliš velkého počtu kohoutů v kurníku, bez ohledu na to, zda je dodržován ideální poměr samec/samice.
Pokud přibývá samců, musí přibývat i slepic, a proto se musí odpovídajícím způsobem zvětšit i dostupný prostor. Tímto způsobem mohou nedominantní samci odtlačit své samice od hlavního exempláře.
Podle počtu přítomných kohoutů se můžeme dostat do pozice, kdy budeme muset zdvojnásobit nebo ztrojnásobit počet boxů v kurníku.
Pokud nemáme k dispozici dostatek samic, můžeme se jako poslední možnost rozhodnout dát všechny kohouty dohromady bez slepice, o kterou bychom soutěžili, nebo se přiblížit ke kohoutům, kteří vyrostli společně, a proto se naučili respektovat sdílený řád klování, čímž se sníží počet kohoutů. riziko vážných rvaček.
CO SE STANE, KDYŽ DÁTE DVA KOHOUTY DO KURNÍKU?
Život kurníku předvídá přítomnost kohouta jako oficiálního „náčelníka“, jediného dominantního samce, na kterého se odkazují všechny přítomné slepice a kterému jsou ostatní samci podřízeni. Může se však stát, že o dosažení vyšší pozice spolu soupeří dva kohouti nižší hierarchické úrovně.
Dva kohouti však mohou koexistovat za předpokladu, že je uvnitř kurníku dostatek místa, jinak budou mezi sebou bojovat, dokud se nezabijí, protože ne všichni kohouti podřízenou pozici akceptují.
Pokud jsou v kurníku dva kohouti, ostatní se stále mohou pokusit pářit s přítomnými slepicemi, které mohou:
- přijmout, ale riskovat, že porodíte kuřata, která nezdědí vlastnosti „nejprestižnějšího“ samce
- odmítnout, přivodit si hněv odmítnutého kohouta, který se mohl domáhat svého práva na páření za každou cenu násilím. To by mohlo vést dominantního kohouta k zásahu na obranu „svých“ slepic. Kromě toho jsou slepice schopny zbavit se většiny přijatého semene, aby se vyhnuly oplodnění exemplářem, který je méně silný než ten nejlepší.
Samozřejmě se také může stát, že dominantní kohout zemře nebo je přemístěn: v tomto případě na jeho místo nastoupí jiný exemplář, který je slepicemi rozpoznán ve své hierarchické pozici.
Hledáte kvalitní pro vaše kytky? Vyzkoušejte organické hmyzí hnojivo Frassio.